Indeks: Słodkiego Miłego Życia

Marka: Dolla

Kawa ziarnista Słodkiego Miłego Życia - Brasil Yellow Bourbon - Arabica 100%

Wyjątkowa kawa Arabica  z regionu Cerrado w Brazylii. Głównie z niewielkich rodzinnych plantacji. Smak i aromat przyjemnie łagodny. Delikatna o praktycznie zerowej kwasowości i goryczy. Body wyraźnie wyczuwalne. Słodycz melodyjna średnia do wysokiej. Brasil Yellow Bourbon w smaku to wyczuwalne nuty mlecznej czekolady, orzechów, migdałów miodu i...

Cena 27,00 zł
Więcej
W magazynie

Indeks: W stronę słońca

Marka: Dolla

Kawa ziarnista W stronę słońca - Brasil Santos - Arabica 100%

Kawa Arabica  z regionu Santos w Brazylii. Głównie z niewielkich rodzinnych plantacji. Świetnie zrównoważone smak i aromat, delikatna o niewielkiej kwasowości i goryczy. Body wyraźnie wyczuwalne. Słodycz średnia do wysokiej. Kawa Brasil Santos to w smaku wyczuwalne nuty czekolady, orzechów, miodu, kakaowca. Kontynent Ameryka Południowa...

Cena 23,00 zł
Więcej
W magazynie

Indeks: kawa1

Marka: Dolla

Kawa ziarnista Ale Meksyk - Meksyk SHB - Arabica 100%

Kawa 100% Arabica z terenów górskich i wulkanicznych w Meksyku. Jest uprawiana na dużych wysokościach, z dala od jakichkolwiek zanieczyszczeń, bez sztucznych nawozów. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są całkowicie naturalne. Body wyraźne, przyjemne, trwałe. Słodycz dość wysoka. W tej kawie możemy znaleźć przyjemną równowagę pomiędzy wyraźną słodyczą a...

Cena 28,00 zł
Więcej
W magazynie

Indeks: Do zakochania jeden krok

Marka: Dolla

Kawa ziarnista Do Zakochania Jeden Krok - Arabica 100% blend

100% Arabica w postaci blendu ziaren z Brazylii, Gwatemali i Etiopii. Dobrze zbalansowany smak i aromat, delikatna z gęstą pianką, o niskiej kwasowości i goryczy. Body czyli posmak w ustach, wyraźnie wyczuwalne. Słodycz jedwabista średnia do intensywnej. W smaku wyczuwalne nuty czekolady, orzecha, karmelu i owoców tropikalnych. Aromatyczna, idealna do...

Cena 26,00 zł
Więcej
W magazynie
Wszystkie bestsellery
Pyszna i świeża kawa, którą piją zadowolone dwie młode kobiety z wyczyszczonego ekspresu.

Czyszczenie ekspresu automatycznego do kawy

Ekspres do kawy

Jeśli lubisz, kochasz lub po prostu pijesz regularnie kawę. A może mieszkasz z kimś, kto ją lubi. Jeśli cenisz czas i wygodę, w przygotowaniu kawy, prawdopodobnie masz automatyczny ekspres do kawy.

Jeżeli zaparzasz kawę inną metodą, w kawiarce, dripie, french presie itp. to dalszy ciąg artykułu niekoniecznie jest dla Ciebie, choć może w pewnym zakresie dać Ci do myślenia.

Piękny, lśniący, błyszczący. Często z kolorowym wyświetlaczem. Ba, odnosisz wrażenie, że w zasadzie to doskonale się rozumiecie. Po prostu automatyczny w każdym calu. Możesz wybierać napoje, ustawiać wielkość kubka, zwiększać moc kawy rankiem, zmniejszać po południu. Delektować się espresso, czarną, cappuccino, a nawet latte macchiato. Nie jest też niczym niezwykłym posiadanie drugiego ekspresu w biurze czy w warsztacie.

 

"Czyszczenie ekspresu automatycznego do kawy" czy to jest potrzebne?

Codziennie zajmuję się tematem kawy i ekspresów. Nieraz słyszałem stanowcze stwierdzenia: mój ekspres jest bezobsługowy. Jak będzie trzeba, wyświetli komunikat: "wyczyść ekspres" czy "odkamień ekspres". Wrzucam tabletkę do czyszczenia i się czyści. Wlewam odkamieniacz, wciskam przycisk i po kłopocie.

Czy to jest wystarczające i najlepsze podejście? Czy nazwa: "ekspres automatyczny" to taki, który wszystko robi automatycznie? Czy to urządzenie, które oprócz dolewania wody, dosypywania kawy i opróżniania pojemnika na fusy czy tacki ociekacza, nie wymaga żadnych dodatkowych czynności?

Zdecydowanie nie chcę przeciwstawiać się wytycznym producentów ekspresów. Chcę przedstawić mój punkt widzenia, który wypływa z lat doświadczeń z eksploatacji, naprawy i serwisowania ekspresów. Zarówno własnych, jak i wynikających z zajmowania się zawodowo kawą jako właściciel palarni kawy.

 

Po co to całe czyszczenie ekspresu?

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym smakiem kawy w każdej filiżance. Przy odrobinie czasu i świadomości nie jest to trudne.

Chcę tutaj zwrócić uwagę jeszcze na dwie sytuacje. Pierwsza to niezależnie od tego, czy posiadasz jeden, czy wiele ekspresów do kawy; czyszczenie każdego urządzenia zapewni o wiele więcej świeżych filiżanek pysznej kawy niż jego zaniedbanie. Druga to niezależnie od tego, czy Twoim zadaniem jest ich konserwacja, czy nie, jeśli chcesz mieć zawsze dobrą, smaczną i zdrową kawę, powinieneś o to zadbać. Koniec końców, ktoś powinien to jednak zrobić. Najlepiej konkretny jeden człowiek w konkretnym ekspresie. Wyeliminujesz sytuacje, gdy Ty jesteś pewien, że zrobiła to na pewno ta druga osoba.

Przy odrobinie czasu i zrozumienia nie jest to trudne.

U mnie sprawa wygląda tak: każdy ekspres musi mieć swojego konkretnego opiekuna. Nie chodzi mi o osobę, która doleje wody, dosypie kawy, czy opróżni pojemnik z fusami i wodą. To powinien robić szczęśliwiec, na którego wypadnie — ?. Chodzi mi o osobę, która, w zależności od ilości dziennie robionych kaw, wie, jak zająć się ekspresem  w zakresie bieżącego czyszczenia i konserwacji.

Niepokojące objawy zanieczyszczonego ekspresu

  • Kawa jest kwaśna - a wcześniej smakowała fantastycznie.
  • Kawa smakuje chemicznie.
  • Kawa ma posmak pleśni.
  • Kawa nie smakuje i trudno stwierdzić dlaczego.
  • Kawa jest zimniejsza - a była gorąca.

Zwłaszcza jeżeli używamy tej samej kawy i tej samej wody a wystąpiło jedno z powyższych zdarzeń: warto przyjrzeć się poniższym akapitom i skorzystać ze wskazówek odnośnie do dbania o  ekspres do kawy.

Dlaczego zaniedbanie ekspresu do kawy wpływa na smak napojów?

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego kwaśnego, chemicznego, nieokreślonego, jednak paskudnego smaku kawy może być zły stan ekspresu, którego używamy do parzenia. Dwie podstawowe przyczyny to pleśń z kawy i kamień z wody, zwłaszcza mającej dużą ilość wapnia czy wysokozmineralizowanej.

Złogi pleśni pochodzą głównie z drobin niewypłukanych fusów pozostałych po zaparzaniu kawy. Gromadzą się w okolicy zaparzacza i bezpośrednio pod nim. Aby je usunąć, w ekspresie automatycznym, polecam okresowo najlepiej raz w tygodniu, wyjąć zaparzacz i umyć go pod bieżącą wodą. Po wyjęciu zaparzacza dobrze jest też wnętrze ekspresu wyczyścić ręcznikiem papierowym, chusteczką mokrą lub miękką szmatką. Dodatkowo proponuję wyjąć i umyć ciepłą wodą wylewkę kawy, czyli element lub elementy, z których kawa leci bezpośrednio do kubka. Zabieg potrwa około 2 minut i wpłynie na poprawę smaku kawy, zwłaszcza jeśli wcześniej tego nie czyściliśmy.

Kiedy czyścić ekspres?

Czyszczenie najlepiej zaplanować na ściśle określony dzień. Najlepiej, wtedy kiedy wiem, że będę miał spokojniejszy czas. Dobrze jest z góry założyć, co ile czasu będę to robił. Na przykład w każdą sobotę rano, każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Wybierz termin w zależności od tego, kiedy będziesz mógł bez pośpiechu to zrobić.

Rada: jeżeli przy kolejnym czyszczeniu ekspres będzie bardzo zanieczyszczony, proponuję skrócić czas między czyszczeniami o połowę i zobaczyć, jaki jest tego efekt. Jeżeli przy kolejnym czyszczeniu wnętrze zawiera drobne zanieczyszczenia, a nie złogi pleśni i zbitej kawy to znaczy, że bardzo dobrze dobrałeś czas między czyszczeniami. Jeżeli nadal znajdujesz duże ilości kawy, pleśni, brudu a poprzednie czyszczenie robiłeś stosunkowo niedawno, np. tydzień temu czy 50 kaw temu, to może zdarzyć się, że ekspres jest uszkodzony i trzeba oddać go do naprawy.

Ja czyszczę swój ekspres domowy co 2 tygodnie (co około 100 kaw).

 

Proponowane czasy czyszczenia ekspresu w zależności ile robisz kaw dziennie:

do 4 kaw dziennie - co miesiąc.

do 8 kaw dziennie - co 2 tygodnie

do 20 kaw dziennie - co 1 tydzień

Powyżej 100 kaw dziennie zdecydowanie proponuję codzienne czyszczenie.

Przemyśl, przelicz Swoje kawy i ustal własny termin czyszczenia. Jeżeli potrzebujesz wizualizacji, naklej karteczkę na górze ekspresu z dniem lub datą. Będziesz spokojniejszy, że nie zapomnisz.

 

Uwaga: część ekspresów z założenia nie posiada wyjmowanych do mycia zaparzaczy. Założenie producenta jest takie byś regularnie (zobacz w instrukcji co jaki czas) oddawał ekspres do wykonania omawianych czynności w serwisie. Warto zwrócić na to uwagę na etapie kupowania ekspresu. Jest to fantastyczne rozwiązanie, ale jest jedno "ale".  Zamiast konserwować urządzenie samodzielnie, wolisz zlecać serwisowi systematyczną konserwację, a nie naprawę zepsutego ekspresu. Masz pewność, że stać Cię na to zarówno od strony finansowej, ale przede wszystkim mentalnej. Zadaj sobie pytanie: czy będę zawoził ekspres do przeglądu regularnie, jak samochód do serwisu, np. na wymianę oleju co roku lub częściej, bo dużo jeździsz. I drugie pytanie, co ile warto to robić. Może to być różnie w zależności od ilości robionych kaw i marki ekspresu. Warto to ustalić dla swojego modelu.  Znajdziesz to w instrukcji. Możesz zapytać też serwis, najlepiej firmowy lub zajmujący się daną marką w sposób nie przypadkowy. Jeżeli wiesz, że zawozisz ekspres do serwisu, tylko, gdy się zepsuje, to raczej takie rozwiązanie może nie sprawdzić się u Ciebie. Pomyśl o tym na etapie zakupu nowego ekspresu do kawy. Wszak oprócz przepysznej kawy, mówię o zdrowiu. W szczególności Twoim właśnie.

Smarowanie zaparzacza

Zaparzacz, czyli serce ekspresu, powinien być smarowany.  W zakresie uszczelek - zwłaszcza dużego oringu, i mniejszych często znajdujących się na rurkach, które łączą zaparzacz z ekspresem. Największą uwagę warto zwrócić na dużą, okrągłą uszczelkę, najczęściej koloru czerwonego. Warto go zdjąć podważając np końcem wąskim małej łyżeczki oczyścić z drobin kawy (umyć). Po osuszeniu posmarować smarem silikonowym, do uszczelek, do ekspresu. Ja smaruję oringi zawsze, gdy w ekspresie włączy się komunikat o czyszczeniu ekspresu. To jest co około 200 zrobionych kaw. Małe oringi możesz dokładnie umyć, obejrzeć czy nie są uszkodzone i posmarować bez zdejmowania. Proponuję smarowanie wykonywać regularnie np. tak jak u mnie wraz z czyszczeniem wynikającym z komunikatu systemu ekspresu. Taką częstość zalecam.  Pamiętaj lepiej posmarować uszczelkę raz na pół roku czy raz na rok niż wcale. Smarowanie oringów pomaga w prawidłowym działaniu zaparzacza, a także może poprawić jakość twojej kawy. Sprawne i posmarowane oringi lepiej uszczelniają i przez to utrzymują prawidłowe ciśnienie przy robieniu kawy. Jeżeli są uszkodzone, ciśnienie spada i kawa robi się "cienka", "lura", bez cremy, bez smaku.
Jeżeli oring zrobi się wypłowiały, nieelastyczny, przesuszony czy wręcz twardy. Jeżeli jest uszkodzony (zacięty, poszarpany itp.), co widać lub czuć w palcach przy smarowaniu, należy go bezwzględnie wymienić na nowy. Przy zakupie pamiętaj, by dokładnie sprawdzić model swojego ekspresu.

 

Warto też posmarować elementy, które pracują. Aby sprawdzić, które w danym modelu, można zajrzeć do instrukcji lub powszechnie dostępnych kanałów.

Do smarowania używaj tylko smaru silikonowego do ekspresów do kawy.

 

Czyszczenie układu mlecznego

Jeżeli pijemy kawy mleczne, to myjemy układ mleczny, wężyk, dzbanek lub przystawkę do mleka. Czyścimy to zdecydowanie na bieżąco.

Warto też co pewien czas np. co miesiąc przyjrzeć się dokładniej  wężykowi do mleka. Jeżeli stwierdzimy, że robi się żółty od środka, to znaczy, że osadziły się resztki mleka. Do pozbycia się osadów możemy użyć specjalnego długiego wyciora na drucie lub/i płynu rozpuszczającego pozostałości mleczne. Czas operacji około 5 minut.

 

Czyszczenie układu przygotowania kawy

Co pewien czas, zależny głównie od ilości wydanych kaw, oraz mijającego czasu, w ekspresie automatycznym wyświetli się nam komunikat, lub zapali dioda, sygnalizujące konieczność wykonania czyszczenia ekspresu. Przed tym zabiegiem proponuję wykonać czyszczenie zaparzacza, wnętrza i wylewki jak opisałem powyżej. Praktyka potwierdza, że taki schemat działania jest dużo bardziej skuteczny w utrzymaniu wzorowej czystości. Wykonujmy to tabletką do czyszczenia ekspresu. Należy tu przestrzegać zaleceń producenta sprzętu. Czas czyszczenia to zazwyczaj 5-10 minut.

 

Odkamienianie

Łatwo zauważyć ilość wapnia w naszej wodzie. Stwierdzimy to po czajniku, w którym gotujemy wodę. Jeśli odkłada się kamień to zwróćmy baczniejszą uwagę na wodę do naszego ekspresu. W momencie, gdy do ekspresu wlewamy taką wodę, dochodzi do odkładania się minerałów w rurkach, przewodach czy bojlerze wewnątrz urządzenia. Kamień, który narasta, wewnątrz ekspresu, składa się w głównie z węglanów wapnia i magnezu, które mają słono-kwaśny smak. Gdy zaparzamy kawę w tak zakamienionym ekspresie napój staje się jeszcze bardziej kwaśny, cierpki, nieprzyjemny i wysuszający usta. Stąd prosta recepta ekspres należy odkamieniać nie rzadziej niż proponuje i zaleca producent. Czas odkamieniania to zwykle między 30 a 60 minut.

Uwaga: najczęściej ekspres posiada możliwość, co jest zalecane, zainstalowania filtra, w zbiorniku na wodę. Jeżeli używasz filtra lub lejesz wodę z dzbanka z filtrem (co jest równoważne filtrowi zainstalowanemu w zbiorniku, nie musisz tego dublować), nie zapomnij ustawić w menu takiej opcji. Pamiętaj zarówno o regularnym wymienianiu filtra, jak i zmianie ustawień w menu. Ustawienia dotyczą "wymiana filtra" lub "twardość wody", w zależności od modelu.

Rada: jeżeli kawa jest zbyt zimna i w ustawieniach podniesienie temperatury nic nie daje jest to duże prawdopodobieństwo zakamienionego układu. Nie warto wtedy czekać na wyświetlenie komunikatu: "odkamieniania". Trzeba wykonać proces, włączając go ręcznie. Jeżeli mamy wątpliwości co do wartości temperatury wody czy kawy. Proponuję użyć kuchennego termometru i sprawdzić, jaką osiąga wartość. Woda powinna być w zakresie ok. 90-98ºC a kawa powyżej 80ºC. Kawy mleczne (cappuccino, latte macchiato) około 60-70ºC.

 

Regularne czyszczenie ekspresów do kawy jest najlepsze

Zdaję sobie sprawę, że omawianego tematu nie jestem w stanie wyczerpać, a tym samym usatysfakcjonować każdego.  Wszystkim dać instrukcję jak zadbać o posiadany ekspres. Zachęcam tu jeszcze raz do czytania firmowych instrukcji obsługi. Chciałem zwrócić uwagę, że warto regularne dbać o  urządzenie, z którego często korzystamy. A jak widać, utrzymanie ekspresów do kawy w czystości nie jest takie skomplikowane. Wymaga zwłaszcza początkowo pewnego zaangażowania. W zamian daje też sporo satysfakcji. Oszczędza pieniądze na wielu naprawach, których przyczyną jest brak czyszczenia i podstawowej konserwacji. Łatwiej jest usunąć zanieczyszczenia, gdy nie dopuszczasz do ich wielomiesięcznego nagromadzenia. Wyczyszczony ekspres będzie działał znacznie dłużej, często też znacznie ciszej. Ty sam przekonasz się, że, czyszczenie ekspresu do kawy wcale nie jest takie skomplikowane i nie zajmuje dużo czasu.

Pyszna i zdrowa kawa z ekspresu

Zaangażowanie w regularne czyszczenie Twojego ekspresu do kawy zapewni Ci o wiele więcej wspaniałych poranków czy popołudni ze świeżą, gorącą, zdrową i pyszną filiżanką ulubionej kawy. Czego Tobie życzę.

Podobne posty

Śledź nas na Facebooku

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć